Sposoby na kolkę niemowlęcą
Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą
Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde może reagować na inne sposoby łagodzenia objawów kolki. Oprócz metod farmakologicznych istnieją naturalne sposoby na złagodzenie niedogodności kolkowych.
- Połóż malca na brzuszku i pomasuj mu plecki. W ten sposób delikatnie uciśniesz jego brzuszek, co spowoduje wydalenie gazów i usprawni pracę jelit. Ten sam skutek przyniesie podciągnięcie kolanek do brzuszka, gdy dziecko leży na plecach.
- Zrób maluszkowi masaż brzuszka. Wykonuj wolne, okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, a potem tzw. „słońce i księżyc”: lewą dłonią rób koła, a prawą półkola – ruchy wykonuj do środka brzuszka.
- Połóż dziecku na brzuszek ciepłe okłady, np. rozgrzej żelazkiem pieluszkę (ale nie może być gorąca!) i przyłóż ją do ciała malca. Wygodne jest użycie gotowego opatrunku – poduszeczki żelowej z apteki, którą trzeba wcześniej nagrzać w ciepłej wodzie.
- Włóż malucha do wanienki z ciepłą wodą. Ciepła woda rozluźni mięśnie i zrelaksuje dziecko.
Dieta mamy karmiącej
Dieta matki karmiącej piersią wydaje się być obwarowana mnóstwem zakazów i ograniczeń. Tak naprawdę dieta ta nie różni się jednak od normalnego, zdrowego sposobu żywienia. Jeżeli przed ciążą kobieta nie przywiązywała do tego większej wagi, okres ciąży i karmienia piersią jest bardzo dobrym momentem na zmianę nawyków żywieniowych na dłużej niż tylko na czas karmienia dziecka. Najlepszym odzwierciedleniem tego czy mama odżywia się prawidłowo jest samopoczucie dziecka.
Warto przeczytać i wydrukować listę produktów polecanych, zakazanych oraz tych przy których należy zachować ostrożność przy karmieniu piersią.
Skuteczne pozycje karmienia piersią
Podczas karmienia bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać pozycję wygodną zarówno dla dziecka jak i dla mamy. To w jakiej pozycji będzie dziecko warunkuje odpowiednie przyjęcie przez niego pokarmu. Poniżej podajemy kilka uniwersalnych wskazówek ważnych zarówno przy karmieniu piersią jak i butelką:
- głowa dziecka powinna być zawsze na poziomie piersi, twarz powinna być zwrócona w stronę mamy, tak aby niemowlę swobodnie mogło uchwycić ustami brodawkę sutkowa;
- należy uważać, aby pierś nie utrudniała dziecku oddychania przez nos; jeśli tak się dzieje w trakcie karmienia, należy pomóc sobie ręką i oddalić pierś od noska dziecka;
- ciało dziecka powinno stanowić jedną prostą linie, główka nie powinna być odgięta w żadną stronę, tułów nie może opadać; wyjątkowo, kiedy zdarza się, że pokarm dostaje się do noska dziecka, wtedy położenie niemowlęcia można zmodyfikować tak, aby główka była nieco wyżej niż reszta ciała;
- całe ciało dziecka powinno mieć stabilne oparcie na rekach mamy lub ewentualnie na pomocnych poduszkach do karmienia.
Odpowiednie ułożenie podczas karmienia piersią jest zawsze wynikiem dobrego współdziałania matki z dzieckiem. Gdy ułożenie jest prawidłowe z piersi leci odpowiednia ilość pokarmu, które dziecko właściwie połyka. Dlatego tak ważne jest, by wybrać pozycję wygodną dla obydwu stron i by prawidłowo przystawić malca do piersi. Jak to zrobić? Przeczytaj w naszym poradniku „pozycje do karmienia piersią”